Visuomenės nepakantumas smurtui auga
Ketvirtus metus iš eilės policija organizuoja konferenciją, skirtą smurto artimoje aplinkoje problematikai aptarti. Konferencijoje dalyvavo daugiau kaip 100 dalyvių iš LR Seimo, policijos, nevyriausybinių organizacijų, teisėsaugos institucijų.
Policijos departamento prie VRM Viešosios policijos valdybos viršininkas Saulius Gagas atkreipė dėmesį, kad analizuojant statistiką matosi, kad daugėja pranešimų apie smurtą, daugėja ikiteisminių tyrimų, o tai rodo, kad visuomenė tampa vis labiau nepakanti smurtautojams.
Sveikinimo žodį tarusi LR Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkė Zita Žvikienė džiaugėsi, kad ketverius metus veikiantis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas padėjo išspręsti kai kurias su tuo susijusias problemas. Tačiau, pasak pirmininkės, smurto subkultūra šalyje nemažėja. O tragiški įvykiai su vaikais liudija, kad institucijos turėtų labiau sąveikauti sprendžiant smurto problemas.
LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas gyrė policijos ir NVO pastangas kovoje su smurtu. „Jūs pirmieji pabudote ir supratote šios problemos esmę ir teikiate pagalbą nuo smurto nukentėjusiems asmenims. Visuomenė dar nesuvokia smurto problematikos. Statistika auganti, bet tai tik ledkalnio viršūnė, nes nemažai nukentėjusiųjų vis dar nesikreipia į teisėsaugą. Smurtautoju negimstama, juo tampama. Todėl tik visuomenės švietimas gali leisti suprasti, kad smurtas mūsų šalyje negalimas. Tą reikia daryti nuo pat darželinukų"-sakė J. Sabatauskas.
Konferencijoje dalyvavęs Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Dagas Malmeras Halvorsenas teigė, kad jo šalis stengiasi prisidėti prie pareigūnų rengimo, mokymų, konsultacijų su specialistais. "Smurtas yra ypatingai svarbi visuomenės problema. Būtinas visų mūsų indėlis, turime pastebėti kenčiantį žmogų ir jam padėti. Kiekvienas žmogus turi teisę gyventi be smurto. Nesustabdžius to, neįmanoma tvari visuomenės raida. Todėl aš ypatingai vertinu glaudų Norvegijos ir Lietuvos policijos bendradarbiavimą, kuris visapusiškai naudingas abiems pusėms"-kalbėjo ambasadorius. Jis pabrėžė, kad kova su smurtu yra vienas iš Norvegijos prioritetų, todėl jie remia valdžios institucijų, NVO, bei bendruomenių pastangas užkirsti kelią smurtui.
Kaip rodo statistika, pernai policija gavo daugiau kaip 38 000 pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, pradėjo beveik 11 000 ikiteisminių tyrimų.
Pranešimai
- Nijolė Dirsienė "Kompleksinės paslaugos smurto problemą turinčiai šeimai";
- Mindaugas Baranauskas "Lietuvos ir Norvegijos policijos bendradarbiavimas ir gebėjimų stiprinimas kovojant su smurtu artimoje aplinkoje ir smurtu lyties pagrindu";
- Natalija Bitiukova "Nukentėjusių teisių apsauga: naujausi tarptautiniai standartai";
- Evelina Firaitė "Patyrusio smurtą vaiko teisių apsaugos priemonės: teisinis reguliavimas ir praktinis įgyvendinimas";
- Jūratė Šeduikienė "Pagalba smurto artimoje aplinkoje aukai: problemos, pasiekimai, iššūkiai";
- Artūras Bajorinas "Statistika ir tendencijos".