Smurtui mažinti būtinas glaudesnis institucijų bendradarbiavimas
Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos surengė konferenciją "Apsauga nuo smurto artimoje aplinkoje: aktualijos ir perspektyvos".
Įvairių institucijų atstovai apžvelgia smurto artimoje aplinkoje tendencijas, problematiką, diskutuoja, kaip pasikeitė situacija, įsigaliojus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui.
"Džiugu, kad prieš porą metų priimtas įstatymas vertinamas nevienareikšmiškai, problemiškai ir dėl to mūsų šiandienos diskusija rodo, kad jis yra "gyvas". Tokių konferencijų metu vertinama tarpinstitucinė patirtis, ieškoma sprendimų, kurie tarnautų vienam tikslui: kad smurto artimoje aplinkoje būtų kuo mažiau, kad tyrimai būtų efektyvūs, kad asmenys, pažeidę įstatymą, sulauktų teisingos ir teisėtos nuobaudos", - sveikindamas konferencijos dalyvius sakė policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis.
Dalyviai išsakė savo lūkesčius, diskutavo kuo kiekviena institucija gali prisidėti prie smurto mažėjimo Lietuvoje. Į konferenciją pakviesti akademinės bendruomenės atstovai išsakė savo prielaidas apie smurto atsiradimo priežastis, šio reiškinio kriminologinį vertinimą, prevenciją.
Konferencijoje dalyvauja policijos pareigūnai, Seimo nariai, Vidaus reikalų ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, prokuratūros, teismų, vaiko teisių apsaugos tarnybos, Kalėjimų departamento, visuomeninių organizacijų atstovai, akademinė bendruomenė.
Per 2013 m. buvo užregistruota 21 615 pranešimų apie galimą smurtą artimoje aplinkoje. Buvo pradėta 10 015 (46 proc.) ikiteisminių tyrimų, susijusių su smurtu artimoje aplinkoje, dėl 7 285 (34 proc.) atvejų buvo atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą ir dėl 4 315 (20 proc.) pranešimų - kol kas dar nepriimti procesiniai sprendimai. Lyginant kelių metų duomenis, matyti, kad 2013 metais žymiai sumažėjo atvejų, kai dėl pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje nėra priimti procesiniai sprendimai (per 2012 m. - 7 078, per 2013 m. - 4 315).
Didžioji dauguma nukentėjusiųjų yra moterys - (per 2012 m. - 6 494, per 2013 m. - 8 322), 1 128 (per 2012 m. - 721) nukentėjusieji yra vyrai, 739 (per 2012 m. - 637) nukentėjusieji yra vaikai. Panaši situacija, išlieka ir su įtariamaisiais: 8 151 (per 2012 m. - 6 462) įtariamieji yra vyrai, 501 (per 2012 m. - 286) įtariamosios yra moterys, 62 (per 2012 m. - 36) įtariamieji yra vaikai (nepilnamečiai).
Konferencijoje skaityti pranešimai
- "Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje situacijos apžvalga ir tendencijos", pranešėjas Artūras Bajorinas (Policijos departamentas prie VRM)
- "Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas: lūkesčiai, kasdienybė ir ateities iššūkiai", pranešėjos Nomeda Cibarauskienė ir Danutė Brazdeikienė (Vilniaus aps. VPK)
- "Ikiteisminio tyrimo dėl smurto artimoje aplinkoje aspektai ir problematika", pranešėjas Mindaugas Taškūnas (Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūra)
- "Specializuota kompleksinė pagalba nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje", pranešėja Nijolė Dirsienė (Vilniaus miesto krizių centras)
- "Institucijų bendradarbiavimo svarba teikiant pagalbą nukentėjusiam nuo smurto vaikui", pranešėja Vita Šulskytė (Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos)
- "Probacijos įstaigų veikla. Įtaką smurto recidyvui", pranešėjas Saulius Rajunčius (Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos Kauno apygardos probacijos tarnyba)
- "Geroji nusikaltimų prevencijos praktika ES užkardant smurtą artimoje aplinkoje", pranešėja Dalia Kedavičienė (Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos departamentas)
- "Šeiminio smurto aukos. Kriminologinis vertinimas", pranešėja Brigita Palavinskienė (Mykolo Romerio universitetas)
- "Žmogaus teisė gyventi saugioje aplinkoje", Algirdas Šešelgis (Socialinės apsaugos ir darbo ministerija)