Vėliau sukčiai ėmė apsimetinėti Valstybine mokesčių inspekcija bei teisėsaugos institucijomis. Nukentėjusiems atsiųstos nuorodos nuvesdavo juos į netikrus banko tinklalapius, kuriuose jie, norėdami apmokėti baudą ar prisijungti prie Valstybinės mokesčių inspekcijos tinklalapio, suvesdavo elektroninės bankininkystės duomenis.
Tokia nusikalstama veikla buvo užsiimama ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Suomijoje, o neteisėti prisijungimai prie nukentėjusiųjų sąskaitų vyko iš skirtingų IP adresų, skirtingų įrenginių, naudojantis virtualiu privačiu tinklu (VPN). Tai ypač apsunkino tyrimo eigą bei neteikė vilčių nusikaltėliams nustatyti. Neteisėti pavedimai iš nukentėjusiųjų sąskaitų buvo atliekami į Latvijos, Lietuvos bei Vengrijos piliečių vardu atidarytas bankų sąskaitas ir kriptovaliutų platformas. Nors pirmajame tyrimo etape į visas šias šalis buvo siunčiami Europos tyrimo orderiai, tačiau atsakymų teko laukti ilgai.
Išanalizavus begalę sąskaitų išrašų į pareigūnų akiratį pateko vienas Latvijos ir vienas Kaune gyvenantis Lietuvos pilietis. Atlikus kratą pastarojo nuomojamame bute, įtarimai apie jo sąsajas su nusikalstamomis veikomis pasitvirtino – asmuo oficialaus pajamų šaltinio neturėjo, o rastos banko kortelės, pinigai, mobiliųjų telefonų duomenys bei Latvijoje surašyti administracinių nusižengimų protokolai bylojo, kad jis turi ryšių su Latvijos Respublika.
Kaunietis savo nusikaltimus meistriškai slėpė, visus neteisėtus veiksmus kompiuteriu atlikdamas virtualiąja mašina, todėl jokių įrodymų jo kompiuteryje nebuvo įmanoma rasti, tačiau galiausiai siūlo galu tapo telefonai. Nuskaičius jų informaciją pavyko nustatyti, kad jis palaiko ryšį su pareigūnų akiratyje buvusiu Latvijos piliečiu.
Pareigūnai suprato, kad užčiuopė didelį tarptautinį sukčių elektroninėje erdvėje tinklą, todėl kreipėsi pagalbos į Eurojust ir sulaukė informacijos, kad jų tyrime fiksuoti asmenys figūruoja ir Latvijos Kuržemės regiono kriminalinės policijos pareigūnų tiriamose nusikalstamose veikose, susijusiose su pinigų plovimu.
Susitikus su Latvijos kolegomis ir apsikeitus turimais duomenimis tyrimas pasipildė naujomis detalėmis. Pasitvirtino, kad šio sukčiavimo organizatorius – Šiaulių pareigūnams žinomas Latvijos pilietis, o pagrindinis suklastotų nuorodų kūrėjas ir siuntėjas – Kauno miesto gyventojas. Nusikalstamu būdu gautų lėšų išgryninimą, pervedimus į įvairias sąskaitas, kriptovaliutų įgijimus organizavo tas pats sukčiavimo organizatorius, o vykdė kiti Latvijos piliečiai. Įdomus faktas, kad sukčiavimo organizatorius savo organizacinę veiklą derino su „poilsiu“ Rygos kalėjime, būdamas Latvijos kolegų suimtas pinigų plovimo byloje.
Nors nusikalstamos veiklos schema buvo aiški ir surinktų duomenų, pagrindžiančių asmenų kaltę, buvo nemažai, tyrimo grupė nusprendė užfiksuoti, kaip tai vyksta realiu laiku. Slaptųjų ikiteisminio tyrimo veiksmų pagalba jiems tai pavyko padaryti.
Įtariamieji nukentėjusiųjų telefonų numerių sąrašus gaudavo iš tamsaus interneto (angl. darknet) arba jam atsiųsdavo latvis. Kaunietis iš pradžių vienas, o vėliau įtraukęs ir savo draugus, pasinaudodamas internete esančiomis masinio SMS siuntimo programėlėmis, žmonėms siųsdavo paties sukurtas nuorodas į fiktyvius banko internetinius puslapius ir kaip žvejys, išmetęs meškerę, laukdavo prie kompiuterio, kol „žuvelė“ užkibs. Nukentėjusiems paspaudus nuorodą ir suvedus „Smart ID“ prisijungimus kaunietis, naudodamas programinę įrangą, rodančią visus duomenis, kuriuos „žuvelės“ suvedė netikroje svetainėje, prisijungdavo prie jų sąskaitų ir atlikdavo pinigų pervedimo operacijas. Sąskaitų numerius, į kurias turėjo būti pervesti nukentėjusiųjų pinigai, dažniausiai atsiųsdavo latvis. Po netrumpos pinigų pervedimų grandinės pinigai atsidurdavo keliose sąskaitose, iš kurių jie buvo gryninami Latvijos Respublikoje arba konvertuojami į kriptovaliutas. Pareigūnams pavyko surinkti duomenų apie kriptovaliutų pinigines, kuriose kaunietis laikė savo nusikalstamu būdu gautą pelną.
Tyrimo metu paaiškėjus, kad nusikalstamos veikos buvo vykdomos ir Suomijos gyventojų atžvilgiu prie Jungtinės tyrimo grupės prisijungė Suomijos pareigūnai, o šiuo metu yra nustatyta apie 300 nukentėjusių šios šalies piliečių.
2024 m. pavasarį Šiaulių pareigūnai kartu su Latvijos bei Suomijos kolegomis ir Eurojust koordinaciniu centru organizavo bendrą operaciją, kurios metu visose trijose valstybėse vienu metu buvo atliktos kratos ir asmenų sulaikymai. Iš viso sulaikyti 8 asmenys (Lietuvoje bei Suomijoje – po 3, Latvijoje – 2). Lietuvoje suimtiems 3 asmenims įtarimai pareikšti dėl 377 nusikalstamų veikų įvykdymo.
Nors tyrimas dar nebaigtas, bet pareigūnai jau atliko gigantiškos apimties darbą, kuris apima sunkai įsivaizduojamus duomenų bei informacijos kiekius, dokumentų analizes, adrenaliną, vykdant slaptuosius veiksmus, bemieges naktis, įtampą, ašaras ir džiaugsmą bei pasitenkinimą tuo, kas jau yra nuveikta.
2024 m. „Metų sekliu“ pripažinta Janina Mockevičienė.
Atnaujinimo data: 2024-11-22