2021 m. Šalį sukrėtusi šešėlinė ekonomika vaisingumo klinikoje

2021 m. šalį sukrėtė bei didelį rezonansą sukėlė Klaipėdos pareigūnų tyrimas apie vieną iš didžiausių nevaisingumo problemas sprendžiančių klinikų Lietuvoje, kuri galimai neįtraukia dalies operacijų į įmonės buhalterinę apskaitą ir tokiu būdu valstybės institucijoms teikia neteisingus duomenis apie pajamas, pelną, turtą ar jų panaudojimą.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos (toliau – Klaipėdos aps. VPK KP ENTV) pareigūnai kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorais pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nevaisingumo problemas sprendžiančios klinikos neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo ir piktnaudžiavimo.

Klinika veikia jau nuo 2000-ųjų ir turi padalinius Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje. Būtent šiuose miestuose, dalyvaujant 95 įvairių institucijų pareigūnams, buvo atliktos 24 kratos, kurių metu rasta ir paimta apie 500 tūkst. eurų grynųjų pinigų. Tyrimo metu sulaikyta 13 įtariamų asmenų bei apribota jų nuosavybės teisė į turtą, kurio vertė yra apie 1 mln. eurų. Surinkti duomenys leidžia įtarti, kad klinikos direktorius, veikdamas su finansų direktoriumi, pavaldiems darbuotojams, atsakingiems už kasos operacijų taisyklių laikymąsi, nurodė dalies iš fizinių asmenų gautų grynųjų pinigų neapskaityti kasos aparatu. Tokiu būdu dalis už atliktas medicinines paslaugas gaunamų pajamų būdavo neatvaizduojamos įmonės apskaitoje, nedeklaruojamos gautos pajamos ir nesumokami mokesčiai.

Tyrimo metu gauti duomenys leidžia įtarti, kad vadovo nurodymu kiekvieną mėnesį darbuotojams buvo mokamas neoficialus darbo užmokestis „vokeliuose“. Taip pat įtariama, kad buvo klastojama darbuotojų darbo bei atostogų apskaita žiniaraščiuose.

Pastaraisiais metais valstybiniu lygmeniu didelis dėmesys skiriamas „šešėlio“ mažinimui ekonomikos, verslo ir finansų sistemose. Kryptingai dirbant ir analizuojant įvairias ekonomikos ir verslo sferas nustatytos rizikingiausios veiklos sritys, kuriose pastebimi didžiausi „šešėlinės“ ekonomikos reiškiniai. Kaip parodė Klaipėdos aps. VPK KP ENTV pareigūnų atliekamas ikiteisminis tyrimas – medicinos paslaugų sektoriuje galimai generuojamos didžiulės neapskaitytos piniginės lėšos, o mokėtini valstybei mokesčiai yra slepiami. „Šešėlyje“ generuojami pinigai nusavinami ir naudojami atlyginimams „vokeliuose“ mokėti bei asmeniniams poreikiams tenkinti.

2021 m. „Metų sekliu“ pripažintas Ignas Palčiauskas.
 

Atnaujinimo data: 2024-11-22