2020 m. Nuo narkotikų prasidėjęs klaipėdiečių pareigūnų tyrimas virto visą šalį sukrėtusiu skandalu

Dar 2016 m. buvo gauta informacija apie Klaipėdos apskrityje veikusią organizuotą grupuotę, kuri aktyviai užsiėmė narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimu. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (toliau – Klaipėdos aps. VPK KP ONTV) pareigūnai pradėjo tyrimą, kurio metu sulaikyti keli įtariamieji ir rasta 1-3 g kokaino. Po šių sulaikymų uostamiesčio policijos pareigūnai toliau rinko įrodymus, o surinkus pakankamai duomenų apie nusikalstamos veikos organizatorių nuspręsta tyrimą realizuoti. 2017 m. gegužės mėn. viename Klaipėdos grožio salonų sulaikyta ten dirbusi įtariamoji, o kratos darbovietėje metu rasta ir paimta per 10 g kokaino.

Narkotikai konservų skardinėse

Tą pačią dieną Klaipėdoje sulaikytas įtariamas nusikalstamos veikos organizatorius, pas kurį kratos metu gyvenamosiose ir pagalbinėse patalpose Klaipėdos rajone rastos ir paimtos šešios sandariai uždarytos metalinės konservų dėžutės su 1,5 kg gana geros kokybės kokainu, kurio „gatvės“ kaina – apie 210 tūkst. eurų.

Kaltinamajam buvo pareikšti įtarimai dėl neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekiu bei jų platinimo ir paskirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas 1 mėnesiui, kuri vėliau pratęsta dar 3 mėnesiams.

Rado „atpirkimo ožį“

Nors kaltinamajam grėsė laisvės atėmimas nuo 10 iki 15 metų, tačiau netrukus laisvės atėmimo bausmę pakeitė švelnesnė kardomoji priemonė – užstatas ir intensyvi priežiūra. Policijos pareigūnai gavo patikimos informacijos, kad kaltinamasis, siekdamas išvengti baudžiamosios atsakomybės už labai sunkų nusikaltimą bei gresiančios itin griežtos bausmės, su jį gynusiu advokatu ir kitais asmenimis surado bei įkalbėjo nekaltą, socialiai pažeidžiamą Panevėžio miesto gyventoją, kuriam pasiūlė už 30 tūkst. eurų prisiimti kaltę duodant melagingus parodymus, jog kokainas neva priklauso jam.

Kaltę prisiėmė benamis narkomanas

Tyrimo metu surinkti duomenys atskleidė, kad kaltinamieji savo planus įgyvendino – 2017 m. rugsėjo mėn. panevėžietis kartu su advokatu atvyko pas Klaipėdos aps. VPK KP ONTV pareigūnus ir prisipažino dėl neva padaryto nusikaltimo. Jam buvo paskirta kardomoji priemonė – suėmimas, kuriame pastarasis išbuvo iki 2018 m. lapkričio mėn. Bendradarbiaujant su Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnais gauta informacija, kad jis yra socialiai pažeidžiamas asmuo: daug kartų teistas narkomanas, neseniai paleistas iš įkalinimo įstaigos užsienyje, niekur nedirbantis, neturintis šeimos, jokio turto, pajamų bei nuolatinės gyvenamosios vietos.

Įtarimai krito ant advokatų ir teisėjų

Vėliau, tyrimo metu identifikavus galimą advokatų piktnaudžiavimą tarnyba ir taikomas neteisėtas gynybos priemones, o taip pat sudėtingas papirkimo schemas įvairiose bylose Klaipėdoje ir Vilniuje, pradėta bendradarbiauti su Lietuvos kriminalinės policijos biuru, Generaline prokuratūra bei Specialiųjų tyrimų tarnyba. Prokuratūrai įvertinus surinktus duomenis naujų įtariamųjų atžvilgiu pradėtas naujas ikiteisminis tyrimas ir sudaryta teisėsaugos institucijų tyrimo grupė, kuriai ėmė vadovauti Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas. Būtent šio tyrimo metu buvo surinkti duomenys apie aukšto rango teisėjų, advokatų bei kitų asmenų galimai padarytas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas ir 2019 m. vasario mėn. atlikta, ko gero, iki tol didžiausia antikorupcinė operacija Lietuvos istorijoje.

Svetimą kaltę prisiėmęs panevėžietis dingo

Surinkus svarius įrodymus didžiulės pareigūnų pajėgos atliko dešimtis kratų visoje Lietuvoje ir dėl korupcinių bei kitų nusikalstamų veikų sulaikė daug įtariamųjų. Tarp sulaikytųjų buvo ir piktnaudžiavimu tarnyba įtariami advokatai bei kiti asmenys. Kaltinamasis taip pat buvo sulaikytas, jam pareikšti įtarimai dėl narkotikų platinimo, prekybos žmonėmis, padėjimo piktnaudžiauti tarnyba, trukdymo pareigūnų veiklai bei kitų nusikalstamų veikų.

Surinkus duomenis apie svetimą kaltę prisiėmusio panevėžiečio nekaltumą, jo atžvilgiu ikiteisminis tyrimas 2019 m. vasario mėn. buvo nutrauktas, tačiau panevėžiečio buvimo vieta iki šiol nėra žinoma – 2019 m. lapkričio mėn. paskelbta jo, kaip dingusio be žinios, paieška.

Tyrimo rezultatai

Klaipėdos aps. VPK KP ONTV pareigūnai teigia, jog šįkart buvo susidurta tikrai su neeiliniais oponentais – kaltinamųjų veikimas ir tarpusavio veiksmų koordinavimas buvo aukšto lygio. Tačiau profesionalus, kruopštus, atsakingas bei kryptingas tyrimo grupės darbas davė teigiamų rezultatų. Tyrimui buvo skirti dideli resursai, jo metu taikyti išradingi techniniai ir taktiniai sprendimai, o pareigūnai negailėjo jėgų ir asmeninio laiko. Didžiulės naudos taip pat davė komandinis darbas ir bendradarbiavimas su kitais padaliniais bei teisėsaugos institucijomis. Šis tyrimas padėjo pagrindus didžiausiam Lietuvos istorijoje antikorupciniam tyrimui.

2020 m. „Metų sekliu“ pripažinta Rasa Bružienė.
 

Atnaujinimo data: 2024-11-22