2018 m. Žiaurumu garsėjančios „Kamuolinių“ gaujos nariai, pasiryžę bendradarbiauti su teisėsauga

Retas kuris nėra girdėjęs apie žiaurumu garsėjančią „kamuolinių“ arba ankstesniais laikais žinomą kaip „aguoninių“ nusikalstamą gaują, kuri šiurpina visuomenę jau beveik 20 metų. Jų vardas gerai žinomas ir Europos Sąjungos šalių teisėsaugos pareigūnams – „kamuoliniai“ kontroliavo ir vykdė įvairių prabangių daiktų vagystes iš parduotuvių, grobė automobilius, organizavo ir kontroliavo narkotikų tiekimo verslą keliose Skandinavijos šalyse. Šios grupuotės narių žiaurumas ir šaltakraujiškumas pagarsėjęs ne tik darant nusikaltimus, bet ir aiškinantis tarpusavio santykius su kitomis Lietuvoje veikiančiomis ir bandančiomis konkuruoti nusikalstamomis grupuotėmis bei vykdomas žiaurias egzekucijas „saviems“ gaujos nariams, kurie netinkamai vykdė ar nevykdė aukščiausiųjų gaujos vadovų nurodymų arba tiesiog norėjo „išsilaisvinti“ iš nusikalstamos gaujos čiuptuvų ir pradėti naują gyvenimą. 

Vienas nusikalstamos gaujos narys, ilgą laiko tarpą uoliai vykdęs „kamuolinių“ vadovų užduotis milijoninį pelną nešusiame nelegaliame narkotikų versle, panorėjęs nutraukti bet kokius nusikalstamus ryšius ir atversti savo gyvenime baltą popieriaus lapą, kaip ir buvo galima prognozuoti, susidūrė su įžūliu ir negailestingu gaujos vadovų nuosprendžiu – už „išsilaisvinimą“ turi sumokėti 600 000 eurų. Visgi, nusikalstamos gaujos narys, žinodamas vadovų taisykles ir filosofiją, suprato, kad net ir sumokėjęs didelę pinigų sumą taip lengvai neišsilaisvins. Pajutęs realią grėsmę ne tik sau, bet ir artimiausiems, ilgai nedvejojo ir matė tik vieną išeitį – kreiptis pagalbos į Lietuvos kriminalinės policijos biuro (toliau – LKPB) pareigūnus. 

Jau eilę metų sėkmingai narpliojantys Kauno regione siautėjančių nusikalstamų grupuočių padarytus nusikaltimus, LKPB pareigūnai buvo įgavę ne tik didelį visuomenės pasitikėjimą, bet dėl savo užsispyrimo siekti užsibrėžto tikslo, sąžiningumo ir atsidavimo tiesos ieškojimui, pelnė autoritetą ir tarp nusikalstamo pasaulio atstovų. 

LKPB pareigūnams pradėjus bendrauti su pagalbos ieškančiu nusikalstamos gaujos nariu ir įgavus jo pasitikėjimą, pavyko užčiuopti siūlo galą, kuris pagaliau padės išnarplioti jau dešimtmečius „kamuolinių“ rezgamą voratinklį, apraizgiusį tiek Lietuvą, tiek ir kitas Europos Sąjungos šalis.  

2017 m. liepos 26 d. LKPB buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl ginkluoto nusikalstamo susivienijimo veiklos, neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis, neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekiu.

Tačiau įtikinamą ir detalų „kamuolinių“ gaujos nario pasakojimą reikėjo patikrinti, tad prasidėjo atkaklus ir sunkus darbas. Tyrimas vyko slapta, siekiant užkirsti kelią bent menkiausios informacijos nutekėjimui „kamuolinių“ nusikalstamo susivienijimo vadovams, tad įrodymus reikėjo rinkti itin atsargiai. O „kamuolinių“ grupuotė, pasigedusi dingusio nario ir nesulaukusi pinigų, nesnaudė ir pradėjo paiešką.

Bendradarbiaujant su užsienio šalių teisėsaugos pareigūnais buvo gauti svarbūs duomenys apie „kamuolinių“ gaujos narių padarytus nusikaltimus, susijusius su narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabanda, kurią organizavo ir koordinavo šio nusikalstamo susivienijimo vadovai.

Kruopštaus ir atkaklaus motyvuotų tyrėjų darbo dėka buvo surinkti įkalčiai, leidžiantys patraukti baudžiamojon atsakomybėn „kamuolinių“ gaujos narius. Artėjo ta diena, kai tyrėjų komanda ketino pasibelsti į „kamuolinių“ namų duris ir uždėti šiems antrankius. Siekiant išvengti bet kokių nesklandumų, sulaikymo operacijai pasitelkta arti 300 pareigūnų ir vieną ankstų pavasario rytą, kuomet „kamuoliniai“ šildėsi savo guoliuose, gausios policijos pareigūnų pajėgos pajudėjo iš Vilniaus link Kauno. Šios akimirkos su nekantrumu laukė ir kolegos užsienio šalyse, pasiruošę bet kurią akimirką ištiesti pagalbos ranką „kamuolinius“ sutriuškinti pasiryžusiems pareigūnams Lietuvoje. 

Pareigūnams įsiveržus į įtariamųjų namus skirtingose Kauno, Tauragės ir Vilniaus vietovėse, be jokių nesklandumų ar nesusipratimų buvo sulaikyti visi 18 įtariamųjų. Tai buvo nuoseklaus, kruopštaus ir darnaus komandinio darbo rezultatas.

Po sulaikymo visoje Lietuvos teritorijoje buvo atlikta daugiau nei 100 kratų. Jų metu rastas gausus „kamuolinių“ ginklų arsenalas: arti dešimties pistoletų „CZ ”, „IŽ Baikal“, „Ruger“, „TT“, „Unique“, „Makarov“, Glock“ markės, revolveris „Webley“, trys pistoletai-kulkosvaidžiai „PPS“ „AGRAM 2002“, trys Kalašnikovo konstrukcijos automatai AK-47 bei savadarbiai duslintuvai pritaikyti šiems ginklams bei daugiau nei 1000 vnt. įvairaus kalibro šovinių.

Iš įtariamųjų ir jų šeimos narių buvo paimti 5 užsienyje vogti 2008-2014 metų Toyota markės automobiliai, taip pat Porche, Tesla, Harley Davidson, įvairūs BMW, AUDI, Mercedes markių automobiliai. Taip pat buvo rastas šimtatūkstantinės vertės prabangus turtas – juvelyriniai dirbiniai, kailiniai, laikrodžiai bei kiti prabangūs daiktai. Iš nusikalstamos veikos gauta materialinė nauda – virš 7 milijonų eurų.

Pirminiame šio tyrimo etape tyrimo komandai pavyko surinkti duomenų, kad 2000 – 2018 metų laikotarpiu nusikalstamo susivienijimo vadovai ir dalyviai neteisėtai įgijo ir kontrabandos būdu išgabeno į kitas Europos Sąjungos šalis ne mažiau kaip 1960 – 3300 kg psichotropinių ir narkotinių medžiagų, organizavo šių medžiagų neteisėtą realizavimą kelių Europos Sąjungos šalių teritorijoje ir iš neteisėto disponavimo šiomis medžiagomis gavo ne mažiau kaip  9 mln. 852 920 eurus pajamų. Įtariama, kad nusikalstamo susivienijimo vadovai ir dalyviai, siekdami nuslėpti ir įteisinti  nusikalstamu būdu iš neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis  gautas pinigines lėšas, atliko finansines operacijas sudarydami nekilnojamojo turto (gyvenamieji namai, butai, sodybos) ir kilnojamojo turto (prabangūs automobiliai, motociklai) įsigijimo sandorius, įsigytą turtą registravo trečiųjų fizinių asmenų vardu. Taip pat šias nusikalstamu būdu gautas pajamas legalizavo pasinaudojant Lietuvos Respublikoje veikiančiu juridiniu asmeniu, kurio veikla – nuosavo nekilnojamojo turto pirkimas, gyvenamųjų ir negyvenamųjų namų statyba, rekonstrukcija ir pardavimas), naudodami nusikalstamu būdu gautus pinigus juridinio asmens ūkinėje – komercinėje veikloje, šio juridinio asmens vardu įsigydami nekilnojamojo turto objektus, atlikdami statybos, renovacijos, įrengimo darbus ir tokiu būdu nusikalstamu būdu gautus pinigus investavo į legalią Lietuvos Respublikos ekonomikos sistemą.

Tačiau tai tikrai nėra užsibrėžto tikslo pabaiga. Tyrėjų komanda išsijuosę pluša toliau ir rengiasi tolimesnėms sulaikymo operacijoms. Keli sulaikyti „kamuolinių“ gaujos nariai bendradarbiauja su teisėsauga, o tyrėjai toliau aiškinasi nešvarius „kamuolinių“ gaujos praeities „žygdarbius“. 

 

Atnaujinimo data: 2024-12-16