>

„Lapinų“ nusikalstamą susivienijimą kūrė ir jam vadovavo trys lyderiai. Savo susivienijimo struktūrą kūrė pagal Italijos mafijos modelį – brigadų principu, propagavo Rusijoje veikiančių „įteisintų vagių“ bei Japonijos jakudzų gyvenimo taisykles.

Nusikalstamo susivienijimo lyderiams buvo pavaldūs 12 smogikų, o iš jų kiekvienas turėjo po atskirą narkotinių medžiagų platintojų tinklą.

Nuo 2008 m. „Lapinų“ nusikalstamas susivienijimas iš regioninio peraugo į tarpregioninį, ypač nusikaltėliai suaktyvino savo nusikalstamą veiklą Vilniaus apskrityje, užmezgė nuolatinius kontaktus su užsienio nusikaltėliais.

Tyrimas, atskleidęs „Lapinų“ grupuotės nusikalstamas veiklas, tęsėsi 3 metus. Operacijos metu buvo sulaikyta 160 narių, dalyvavusių šio nusikalstamo susivienijimo veikloje, daugiau kaip 60 iš jų pareikšti kaltinimai ir likviduoti 66 narkotikų platinimo taškai.

Byloje surinktais įrodymais nustatyta, kad „Lapinų“ grupuote vadintos gaujos tikslas buvo prekyba narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis. Liudytojų parodymai rodo, kad kvaišalai gauti daugiausia iš vieno šaltinio, gauja turėjo savas taisykles, pavyzdžiui, neimti narkotinių medžiagų iš kitų, nesiskolinti, narkotikų niekuo neskiesti, turėti po kelis telefonus ir SIM korteles, juos nuolat keisti, vengti balso įrašymo, apie problemas ar konfliktus informuoti aukštesnes grandis, ir panašiai.

Gaujos vadovai stengėsi į narkotikų platinimą įtraukti kaip įmanoma daugiau asmenų, siekiant gauti kuo didesnį pelną. Įrodymai byloja, kad platintojams įsiskolinus, skolai atsiimti gaujos vadeivos nurodydavo smurtą. Nemažai grupuotės narių turėjo šaunamuosius ginklus. Per kratas rasta neperšaunamų liemenių, beisbolo lazdų, peilių. Atskiriems nusikaltimams daryti naudoti net kirviai.

Narkotikų perdavimas vykdavo paketus su narkotikais numetant ant žemės iš anksto, iš prekeivio paimant pinigus už anksčiau gautas ir parduotas narkotines medžiagas ir akimis, žvilgsniu ar gestu nurodant, kur guli paketas su kvaišalais. Kartais narkotinės medžiagos būdavo paliekamos iš anksto aptartose slėptuvėse, dažniausiai prieš tai paėmus paliktus pinigus. Narkotikams pakuoti naudota izoliacinė medžiaga, ant kurios nelieka pirštų pėdsakų. Slėptuvės buvo dažnai keičiamos.

Be gaujos egzistavimo ir prekybos narkotikais byloje įrodyti ir dešimt kitų nusikaltimų: nužudymas, trys sveikatos sutrikdymai, du turto prievartavimo atvejai, neteisėtas laisvės atėmimas, svetimo turto sugadinimas, viešosios tvarkos pažeidimas.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad „Lapinų“ nusikalstamas susivienijimas per 66 narkotinių medžiagų platinimo taškus išplatino ne mažiau kaip 143 kg amfetamino ir metamfetamino, 35 kg kanapių ir jų dalių, 2 kg kokaino, 10,4 kg heroino, 33 tūkstančius vienetų ekstazio tablečių. Iš šios nusikalstamos organizuotos grupės paimta 12 šaunamųjų ginklų.

Grupuotės pelnas, gautas iš nelegalios narkotinių medžiagų apyvartos per 3 metus, apytiksliai siekė 5 mln. litų. Nusikalstamo susivienijimo sąraše yra 4 įvykdyti nužudymai, 1 pasikėsinimas nužudyti ir apie 200 kūno sužalojimų.

Už šio nusikaltimo išaiškinimą Biuro pareigūnai tapo 2011 metų konkurso „Geriausi Lietuvos kriminalinės policijos padalinių pareigūnai“ 1-osios vietos laimėtojais.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo 1-ojo skyriaus pareigūnai: vyriausiasis tyrėjas Gintas Venclovas, vyresnysis tyrėjas Ruslanas Jakšto, vyresnysis tyrėjas Dainius Jakniūnas, vyresnysis tyrėjas Ignas Ubavičius ir vyresnysis tyrėjas Raimondas Rakauskas, Biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo 3-iosios valdybos 1-ojo skyriaus vyresnysis tyrėjas Robertas Prokopovičius, Biuro Operatyvinės veiklos 3-iosios valdybos viršininko pavaduotojas Viktoras Nelkinas, Operatyvinės veiklos 2-osios valdybos 2-ojo skyriaus vyriausiasis specialistas Paulius Graužinis pripažinti konkurso „Geriausi Lietuvos kriminalinės policijos padalinių pareigūnai“ 1-osios vietos laimėtojais, kuriems 2010–2011 metais pavyko demaskuoti stambiausią Vilniaus narkotikų prekeivių „Lapinų“ gaują.

2011 m. „Metų sekliu“ pripažintas Gintas Venclovas.

Atnaujinimo data: 2023-12-04