>

Lietuvos kriminalinės policijos biuro (Biuras) pareigūnai Nerijus Banys, Darius Nalivaika, Aušra Petraškienė, Algis Skirelis, bendradarbiaudami su užsienio valstybių teisėsaugos pareigūnais, kovojančiais su neteisėta narkotikų apyvarta 2010 m. sausio 20 d. Klaipėdos Jūrų uoste sulaikė iš Pietų Amerikos atgabentą konteinerį.

Įtardami narkotinių medžiagų kontrabandą, pareigūnai patikrino konteinerį, kuriame aptiko labai didelį kiekį narkotinės medžiagos – apie 400 kilogramų kokaino. Bendroje operacijoje dalyvavo Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Generalinės prokuratūros ONKTD pareigūnai, taip pat talkino kolegos iš užsienio (Latvijos, JAV, Ekvadoro ir kt.). Sulaikymo metu buvo pasitelkti ir Lietuvos muitinės pareigūnai. Sulaikyta narkotinių medžiagų kontrabanda – didžiausias kada nors Lietuvoje, ir vienas iš didžiausių Europos Sąjungoje, sulaikytas šio narkotiko kiekis. Pareigūnai įtaria, kad didžioji dalis sulaikytų narkotikų būtų buvusi išgabenta iš Lietuvos teritorijos ir paskirstyta tiek Rytų, tiek Vakarų rinkoms. Kaip pavyzdį galima paminėti, kad iki šiol per metus Lietuvoje būdavo sulaikoma po kelis kilogramus šios narkotinės medžiagos.

2010 m. sausio 20 dienos vakarą, priverstinai iškrovus konteinerį, buvo pradėta jo apžiūra. Nebuvo žinomi konkretūs krovinio padėklai ant kurių esančiose dėžėse ir yra paslėptas kokainas, nebuvo žinoma ar narkotikai paslėpti tarp žuvies ar nuodais „išfarširuotos“ pačios žuvys, nes kokaino slėpimui dažnai pasirenkami ypač originalūs maskavimo būdai (pvz. datulių viduje arba sumaišyta su polisterolio granulėmis ir pan.). Detalios apžiūros metu buvo rasti padėklai ant kurių sukrautose dėžėse ir buvo paslėpti 397 paketai kokaino. Net ir suradus visus paketus (rastas narkotikų kiekis ir be ekspertų išvadų leido manyti, kad yra beveik 400 kg kokaino) reikėjo papildomai apžiūrėti ir likusį krovinį. Pareigūnams teko perkrauti ir patikrinti virš 20 tonų šaldytos žuvies.

Įvairiais skaičiavimais didmeninė šio sulaikyto kokaino kaina gali siekti apie 100 milijonų litų, jeigu visas šis kiekis būtų patekęs į gatvės prekybą tai pelnas šokteltų dar keletą kartų ir siektų 300- 400 milijonų litų. Iš sulaikyto kiekio akivaizdu, kad minėtas krovinys nebuvo skirtas Lietuvos rinkai. Pagal minėtą faktą Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo departamente buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl narkotinių medžiagų kontrabandos, sudaryta tyrimo grupė iš ONKTD bei Kriminalinės policijos biuro organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnų.

Savo ruožtu tyrimo eigoje bendradarbiaujant su užsienio kolegomis vienoje iš Pietų Amerikos valstybių buvo sulaikyti už nelegalaus krovinio išsiuntimą atsakingi asmenys. Operacijos metu buvo sulaikyti 5 asmenys. Visi sulaikyti asmenys, yra tarptautinės kokaino kontrabanda užsiimančios grupuotės nariai. Kratų metu buvo rasti dokumentai bei 20 kilogramų kokaino.

Tai ne vienintelis Biuro organizuoto nusikalstamumo tyrimo (ONT) padalinių sėkmingo tarptautinio bendradarbiavimo atvejis 2010 metais. Balandžio mėn. Latvijoje Rygos uoste iš Pietų Amerikos atplaukusiame krovinyje – medinėse lentose aptikta 200 kg kokaino. Šis sulaikymas taipogi įvykdytas bendro tarptautinio tyrimo pasekoje, kuriame vienas iš pagrindinių vaidmenų teko Biuro ONT pareigūnams. Sulaikyti nelegalaus krovinio gavėjai, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Legalus krovinys – mediena. 10 dėžių buvo supakuota 50 lentų. Lentos neatrodė kaip nors išsiskiriančios, tačiau po apžiūros rentgenu buvo nustatyta, kad kokaino paketai (240x100x25mm) paslėpti lentų viduje (dvi lentos labai kruopščiai suklijuotos, o jų viduje padaryta slėptuvė). Viso rasta 405 paketai, kurių bendras svoris viršijo 200 kg, tai taip pat didžiausias Latvijos istorijoje kada nors sulaikytas kokaino kiekis.

Paskutiniu metu stebimas nelegalios kokaino apyvartos padidėjimas, Lietuvos organizuotos nusikalstamos grupės (ONG) užmezga vis naujus ryšius su šios medžiagos tiekėjais Pietų Amerikoje, kas automatiškai suteikia galimybes „geromis“ kainomis įsigyti šios narkotinės medžiagos. Atsižvelgiant į siuntų kainą dažnai būna keli užsakovai, kurie tam tikroje valstybėje privalo atsiimti savo „krovinį“. Pažymėtina, kad dažnai siuntų gavėjai netgi būna skirtingų šalių nusikalstamos grupuotės, kadangi kaip ir legalių krovinių vežėjams, kokaino siuntėjams yra pigiau vienu metu atgabenti didesnį kiekį narkotikų ir tam tikrose sandėliavimo vietose, kuriomis dažniausiai tampa Pietų Europos valstybės, paskirstyti kokainą užsakovams.

2010 metais po ilgalaikių tyrimų, kuriuose betarpiškai dalyvavo Biuro ONT padalinių pareigūnai konfiskuota beveik 1 tona aukščiausios kokybės kokaino įvairiose pasaulio valstybėse, tame tarpe ir Lietuvoje. Šių siuntų užsakovai – Lietuvoje veikiančios ONG.

Nusikalstamos grupuotėms padaryti šimtamilijoniniai nuostoliai, kas žlugdo nusikaltėlių finansinį pajėgumą ir savo ruožtu įtakoja pozicijų praradimą tarptautinėje nelegalioje narkotikų apyvartoje. Teigiamas paminėtų Biuro ONT padalinių darbo pavyzdžių aspektas yra tas, kad šiuo atveju ne tik įvairių šalių nusikalstamos grupuotės glaudžiai bendradarbiauja siekdamos abipusės naudos iš nusikalstamo verslo, bet ir su organizuotu nusikalstamumu kovojančios Lietuvos teisėsaugos institucijos vykdo sėkmingą bendradarbiavimą neteisėtos narkotikų apyvartos srityje su užsienio kolegomis, kas savo ruožtu suteikia papildomą įrankį teisėsaugos pareigūnams siekiant patraukti atsakomybėn su narkotikų kontrabanda susijusius asmenis.

2010 m. „Metų sekliu“ pripažinta Darius Nalivaika.

Atnaujinimo data: 2023-12-04