>

2008 m. Jungtinės karalystės nusikaltėlius apginklavo mūsų tėvynainiai

Prekyba ginklais ir narkotikais didžiuliu pelnu vilioja viso pasaulio nusikaltėlius. Ne veltui manoma, kad, nelikus šių pavojingų prekių kontrabandos, sumažėtų grėsmė šalių nacionaliniam saugumui, išsikvėptų iš tų pačių šaltinių finansuojama teroristinių grupuočių veikla. Todėl šių nusikalstamų veikų neišleidžia iš akiračio geriausios pažangių valstybių policijos pajėgos.

2008 metais sėkmė vainikavo Lietuvos kriminalinės policijos biuro (Biuras) Organizuoto nusikalstamumo tyrimo (ONT) 1-osios valdybos pareigūno Sauliaus Brigino inicijuotą tyrimą. Pasitelkęs šalies ir užsienio kolegas, petys į petį dirbdamas su Alytaus m. ir r. policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo poskyrio viršininku Alfredu Bartkumi, seklys išaiškino ir nutraukė šaunamųjų ginklų gabenimą į Jungtinę Karalystę, o kontrabandos organizatoriui ir svarbiausiems vykdytojams gresia baudžiamoji atsakomybė. Be to, atliekant ilgalaikį operatyvinį tyrimą, buvo nustatyta, kad gauja nevengė ir narkotinių bei psichotropinių medžiagų prekybos.

Tarnavo nusikaltėliams

Ši istorija prasidėjo beveik prieš pusantrų metų. 2006 metais stebėdami nusikalstamumo tendencijas, pareigūnai atkreipė dėmesį į suaktyvėjusią organizuotų nusikalstamų grupių veiklą šaunamųjų ginklų kontrabandos ir jų realizavimo dideliais kiekiais srityje. Vis dažniau buvo gaunama operatyvinės informacijos, kad lietuvaičiai meistriškai perdirbinėja rusiškus dujų pistoletus IŽ 79-8 „Baikal” į kovinius, kad perdirbti ginklai plinta šalies nusikalstamame pasaulyje. Be to, šių mirtį sėjančių įrankių neretai buvo randama nužudymų ir kitų nusikaltimų vietose.

Pavojaus signalų netrukus pasigirdo ir iš Jungtinės Karalystės kolegų. Pasirodo, šios šalies organizuotų grupių nariai taip pat buvo pamėgę mūsiškių nusikaltėlių tiekiamus perdirbtus pistoletus „Baikal” su duslintuvais. „Tokie ginklai, jeigu juos pasiseka pervežti per sieną, užsienyje parduodami keliasdešimt kartų brangiau“, – teigė S. Briginas. – Bene labiausiai kolegas britus stebino perdirbtų ginklų kokybė, juos buvo sunku atskirti nuo originalių net išardžius“. Seklys nesiima spręsti, kas mūsų auksarankius verčia tarnauti nusikaltėliams. Talentingų meistrų nestinga, įkliuvus vieniems, atsiranda kitų. Tačiau jie už ginklų perdirbimą didelių pinigų negauna – lobsta kontrabandininkai ir ypač šio nusikalstamo verslo organizatoriai.

Jungtinės Karalystės policininkai S. Briginui sakė, kad pistoletai „Baikal” palyginti dažnai išsitraukiami ne tik nusikaltėliams aiškinantis tarpusavio santykius, bet ir darant sunkius nusikaltimus – vienas iš susišaudymų baigėsi tragiška su nusikaltėliais jokių reikalų neturinčių nepilnamečių žūtimi.

Žinios iš užsienio kolegų sekliui buvo papildomas stimulas toliau rinkti informaciją, ją analizuoti, gilintis į kriminalistinio tyrimo specialistų išvadas ir duomenis apie nusikaltimo vietose rastus šaunamuosius ginklus. Aiškėjo, kad mūsų šalies ginklų prekeiviai į kovinius perdirbdavo ne tik rusiškus dujų pistoletus. Jie rado kur įsigyti ir daug pavojingesnių naujos kartos automatinių šaunamųjų ginklų.

Pareigūnams ypač kėlė nerimą tai, kad pastaruosius žudymo įrankius buvo gan sunku identifikuoti, kadangi jie nebuvo pažymėti nei numeriais, nei kitais skiriamaisiais ženklais. Nusikaltėliai juos vadino modifikuotais automatais „Agram“. Vėliau nustatyta, kad tai – pistoletai–kulkosvaidžiai, pagaminti pramoniniu būdu pogrindinėse Kroatijos gamyklose ir vadinami „naujosiomis mergelėmis“.

Nusikalstamas protas

Pradėjus operatyvinį tyrimą, buvo gauta duomenų, kad su ginklų kontrabanda susijęs vienas iš Lietuvos nusikalstamo pasaulio lyderių, alytiškis P.Ž. Šis įkalinimo įstaigų universitetus išėjęs asmuo buvo gerai žinomas tiek Alytaus, tiek Biuro ONT pareigūnams.

„Stebint P.Ž. veiklą, pirmiausia į akis krito labai platūs jo ryšiai ne tik su šešėlinio verslo autoritetais, bet ir su kitais gan įtakingais šalyje žmonėmis. Vyrukas ryšių nestokojo ir užsienyje, – sake S. Briginas. – Žinoma, svarbiausia P.Ž. vadovaujamos nusikalstamos grupės aukso gysla buvo ginklų gabenimas į Jungtinę Karalystę, tačiau ne ką mažesnį kapitalą garantavo ir narkotikų kontrabanda į Rusiją bei Skandinavijos šalis“.

Jau iš pat pradžių seklys žinojo, kad jo rankose – sudėtinga byla, kad jis su bendraminčiais mina ant kulnų gerai organizuotai gaujai, kurios kiekvienas narys žino savo vaidmenį, yra drausmingas, atsargus ir puikiai nutuokia apie konspiraciją. „Tokie nė iš tolo neprisileidžia atsitiktinių interesantų, ginklus ir kvaišalus realizuoja tik per gerai patikrintus asmenis“, – aiškino pašnekovas.

S. Brigino komanda suprato, kad surinkti duomenis ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn pavojingą verslą įsukusios grupuotės narius, vengiančius menkiausios klaidelės – užduotis ne iš lengvųjų. „Žinojome, kad šaunamųjų ginklų kontrabandos nesustabdysime, kol neprigriebsime gaujos lyderio ir svarbiausių jo parankinių“, – dalijosi mintimis pašnekovas. Siekiant sukaupti įrodymų gaujos vadeivos P.Ž. atžvilgiu sunkumų nestigo nuo pat tyrimo pradžios. Dar tuomet, kai S. Brigino komanda su kolegomis alytiškiais stengėsi išpainioti kvaišalų tiekimo į užsienį voratinklius. „Buvome perpratę to riešutėlio veiklos principus ir elgesį – sako seklys. – Vyrukas pelenus žarstė tik svetimomis rankomis, jo ausys nekyšojo jokiame nusikaltimo scenarijuje“.

Veikta per tarpininkus, kurie nė regėję nebuvo savo boso. Jokių ryšio priemonių, derinant šešėlinio verslo klausimus, jokių laiko nepatikrintų bendrininkų. Ginklų bei narkotikų slėptuves, įrengtas atokiose, gerai apžvelgiamose vietose, žinojo labai mažai žmonių. Įvertinus visas aplinkybes, kriminalistams tapo aišku, kad pasiekti tikslą įmanoma tik kompleksiškai taikant visus Operatyvinės veiklos įstatymo numatytus veiksmus ir priemones. Seklys daugelio peripetijų neatskleidžia. Apsiribojama tik keletu momentų, lėmusių didžiulio triūso eigą ir rezultatą.

Vakarienė aviganiui

Pareigūnai nusikaltėlius sekė be atvangos. Tačiau sėkmė lydėjo ne visada. Ilgainiui vis dėlto pavyko nustatyti vieną iš ginklų saugojimo vietų. Deja, ši vieta nė minutei nebuvo paliekama be priežiūros. Aplink šmirinėjo ne tik sargas, bet ir Kaukazo aviganis.

Šioje detektyvą primenančioje situacijoje bene labiausiai sekėsi šuniui. Jis susilaukė išskirtinio „operų“ dėmesio. Lepindami grėsmingai nusiteikusį keturkojį geru ėdalu, pareigūnai jį palengva prisijaukino, ir šis beveik liovėsi laidęs gerklę, nebeprimindamas sargui, iš ko šis duoną valgo. Ir kai atėjo metas realizuoti operatyvinius veiksmus, aviganis nė neamtelėjęs sulapnojo pareigūnų parūpintą gausią vakarienę. Kadangi iki soties prisikirtęs šuo ramiai miegojo, jo uosle pasikliaujantis sargas taip pat užsnūdo ir nė nesapnavo, kad jo pašonėje savo darbą dirba „operų“ komanda.

Tačiau ginklų sekliai čia nerado. Sužinoję, kad Jungtinės Karalystės pareigūnams įkliuvo vienas iš sėbrų, ginklų slėptuvę nusikaltėliai spėjo pakeisti. Dėl to komanda pernelyg neišgyveno. Sunkios ir pavojingos profesijos užgrūdinti vyrai gerai žino, kad jų darbe sėkmę ir nesėkmę skiria tik plonytė linija. „Tas žinojimas – viena iš varomųjų jėgų, padedanti skrupulingai rengtis kiekvienai naujai operacijai“, – aiškina seklys.

Įkliuvo svetur

S. Briginas pasakojo, kad, bendradarbiaujant su Jungtinės Karalystės pareigūnais, pirmasis smūgis ginklų kontrabandininkams buvo suduotas pernai – 2007 metų spalį. Per bendrą operaciją antrankiai buvo uždėti Jungtinėje Karalystėje gyvenančiam mūsų tautiečiui Ž.G. Atlikus kratą, jo namuose rasti ir konfiskuoti penki perdirbti dujų pistoletai „Baikal“, šaudmenų.

O po dviejų mėnesių sėkmingai baigėsi ir dar vienas bendras darbas. Tuomet Jungtinėje Karalystėje pareigūnams į rankas pateko mūsų piliečiai G.K. ir J.K. Apžiūrėjus jų automobilį, krepšyje po vaikui įrengta kėdute puikavosi trys perdirbti pistoletai „Baikal“ su apkabomis, tiek pat duslintuvų, šaudmenų. Iškrėtus dar dviejų tautiečių (V.U. ir I.D.) būstus, paimta dar 10 tokių pat pistoletų, šovinių apkabų, duslintuvų ir apie 1000 vienetų šaudmenų.

Kad nesukeltų įtarimų pagrindiniam ginklų kontrabandos organizatoriui P.Ž., abiejų valstybių pareigūnai nusprendė neviešinti nei sėkmingų tarpinių sulaikymo operacijų detalių, nei paties bendradarbiavimo.

Išmušė ilgai laukta valanda

Pasak seklio, tai buvo kolektyvinis darbas. Tyrimo eigos iš akių neišleido, ją koordinavo Biuro ONT 1-osios valdybos viršininkas komisaras Andžejus Roginskis, tos pačios valdybos 1-ojo skyriaus viršininkas komisaras Gintaras Gečėnas. Nuolat kolegai talkino to paties skyriaus vyresnysis tyrėjas Artūras Makarevičius, o organizuojant ir vykdant kai kuriuos operatyvinius veiksmus – ir visas skyrius.

Intensyviai dirbdama, S. Brigino komanda nė nepajuto, kaip pralėkė keli mėnesiai nuo pirmojo mėginimo aptikti ginklų sandėlį. „Buvome nežmoniškai išvargę nuo bemiegių naktų ir įtampos, – prisimena seklys. – Gaujos lyderio nusikalstamas protas mus vertė spręsti vis sudėtingesnes lygtis“. Vis dėlto išmušė ir mūsų valanda: gavę labai vertingos informacijos, nustatėme naująją ginklų saugojimo vietą“.

Profesionaliu žvilgsniu įvertinę slėptuvę, kriminalistai suprato, kad ginklai joje ilgai neužsibūna – čia jie tik išbandomi ir paruošiami išgabenti iš šalies. Žūtbūt reikėjo rasti pagrindinę slėptuvę, apie kurios buvimą žinojo tik grupuotės galva ir artimiausi jo parankiniai. Apytiksliai šią ginklų sandėliavimo vietą buvo suuodę ir nusikaltimo tyrėjai. Tai buvo miško masyvas netoli gyvenamųjų namų. Laikas ėjo, o vienas po kito atliekami operatyviniai veiksmai vis nedavė laukiamų rezultatų. Teko apsišarvuoti kantrybe ir laukti. „Ir sulaukėme, – pasakojo seklys. – Atėjo diena, kai gavome patikimos informacijos, kad į ginklų slėptuvę rengiasi atvykti grupės vadeiva arba jo artimiausias parankinis“.

Pasitarus su valdybos vadovybe, buvo sudarytas puolamojo pobūdžio žvalgybinių veiksmų planas, ir S. Briginas su komanda bemat išsiruošė į galimos pagrindinės šaunamųjų ginklų slėptuvės vietą. Planas pasiteisino – šaunamųjų ginklų sandėlis buvo rastas. „Ko tik nesame matę, tačiau pamatyti taip profesionaliai įrengtą slėptuvę tikrai nesitikėjome“, – sakė seklys.

„Tai buvo mūsų diena, – šypteli seklys, – viena iš sėkmingiausių. Ir tą jautė visa komanda“. Tačiau dar nebuvo numatyta susitikti su grupuotės lyderiu akis į akį – jo laukiantys pareigūnai turėjo fiksuoti įkalčius, likdami nepastebėti. Antraip perniek galėjo nueiti visas įdirbis, sužlugti kruopščiai parengta operacija.

Kaip ir tikėtasi, lydimas kelių sėbrų į ginklų slėpimo vietą miške atvyko pats gaujos vadeiva. Nenujausdamas nė menkiausio pavojaus, Slėptuvėje rūpestingai kilnojo ir apžiūrinėjo ginklus, nurodinėjo bendrininkams, patarinėjo, kaip geriau viską supakuoti ir sudėlioti. Net eilinis žmogus be vargo būtų supratęs, kas čia vyksta ir kas čia karalius. „Be to, turėjome operatyvinės informacijos, kad ruošiama nauja ginklų partija, kurią buvo ketinama išgabenti į Jungtinę Karalystę krovininio automobilio akumuliatoriuje, – pasakojo S. Briginas. – Ši aplinkybė bene labiausiai lėmė sėkmingą operacijos baigtį“.

Elitinė komanda

Taigi bendromis Biuro ONT ir Jungtinės Karalystės pareigūnų pastangomis buvo uždokumentuota visa šaunamųjų ginklų kontrabandos tiekimo į Jungtinę Karalystę grandinė. Ir svarbiausia – surinkta pakankamai šaunamųjų ginklų kontrabandos organizatoriaus nusikalstamos veiklos įrodymų. Nuo šio momento bylą iniciavęs S. Briginas galėjo lengviau atsidusti – gaujos vadeivos P.Ž. dienos laisvėje buvo suskaičiuotos. 2008-ųjų kovą, pasitelkus Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras” kovotojus, buvo realizuotas ilgalaikis operatyvinis tyrimas. Sulaikytas nusikalstamos grupės organizatorius P.Ž. ir dar penki pagrindiniai nariai B.B., A.E., J.T., I.L. ir V.I.

Per sulaikymą ir kratas konfiskuota daug šaunamųjų ginklų – pistoletų, kulkosvaidžių su duslintuvais, perdirbtų dujinių pistoletų IŽ, šaudmenų, taip pat didžiulis kiekis narkotinių ir psichotropinių medžiagų, kitų ikiteisminiam tyrimui svarbių objektų. Jau antrankius mūvintis gaujos vadeiva P.Ž. pašaipiai mestelėjo sekliui: „Suprantu, kad apie mane daug žinote, tačiau viena yra žinoti, o kita – įrodyti“. Bet kontrabandininkų galva pamiršta, kad operatyvinį tyrimą šioje baudžiamojoje byloje atlieka elitinių kriminalinės policijos pareigūnų komanda. O šie vyrai geba ne tik išaiškinti ir ištirti nusikaltimą, bet ir surinkti neginčijamų įrodymų, padedančių nutraukti nusikalstamas gijas.

2008 m. „Metų sekliu“ pripažintas Saulius Briginas.

Atnaujinimo data: 2023-12-04