>

Panevėžio m. VPK kriminalisto Arūno Maskoliūno para seniai turi mažiausiai dvidešimt penkias valandas. Tirdamas nusikaltimus, jis dažnai pamiršta, kad baigiasi darbo diena.

Praėjusiųjų metų vasaros pabaigoje Panevėžio m. VPK KP ONTT pareigūnai gavo informacijos apie šiame mieste veikiančią gerai organizuotą nusikalstamą grupuotę. Buvo įtariama, kad jos nariai tarp jaunimo platina narkotines ir psichotropines medžiagas. Daugiau informacijos pareigūnai neturėjo.

Atlikti tyrimą buvo pavesta A. Maskoliūnui. Žingsnis po žingsnio, kruopelytė po kruopelytės kriminalistas rinko žinias apie nusikalstamą gaują. Jos nariai veikė labai atsargiai, laikydamiesi konspiracijos. Praėjo trys mėnesiai, ir kruopštus darbas davė vaisių: pavyko nustatyti asmenis, susijusius su kvaišalų platinimu. Liko laukti, kad kuris nors iš jų padarytų klaidą. Deja, veltui ėjo bemiegės kriminalistų naktys ir nerimastingos dienos. Nusikaltėliai neklydo. Tuomet A. Maskoliūnas nusprendė, kad laukti nebėra ko: nusikaltėliai puikiai išmano konspiraciją, numano policijos taktiką ir galimus veiksmus, tad reikia veikti netradiciškai ir juos pergudrauti. Per pasitarimą pareigūnai vienbalsiai nusprendė: būtina įtariamuosius stebėti kiaurą parą, sekti kiekvieną jų žingsnį.

Panevėžio kriminalistams atėjo dar vienas išbandymų metas. A. Maskoliūnas beveik neišeidavo iš darbo – analizavo iš kolegų gaunamą informaciją, planavo tolesnius policijos veiksmus, mėgino numatyti galimus nusikaltėlių veikimo būdus. Taip atėjo žiema. Dėl oro sąlygų tapo sudėtinga tykoti nusikaltėlių pasalose. Po vieno iš naktinių stebėjimų A. Maskoliūnui pavyko nustatyti, kad nusikaltėliai savo kėslams kaip priedangą naudoja garažą. Tačiau kokį? Atrodė, iš stebėjimo jokios naudos – įtariamieji elgiasi nepriekaištingai, klaidų nedaro. Tačiau A. Maskoliūnas suprato: einama teisingu keliu. Liko nustatyti garažą, ir spąstai užsidarys.

Laikas vis labiau spaudė, tad nutarta operaciją tęsti senu, kriminalistų daugybę kartų išbandytu, būdu. Ir sniegas tam labai tiko. Kasdien ir kasnakt buvo tikrinami miesto garažų masyvai, apeinamas kiekvienas įtartinas garažas. Praėjo dar du mėnesiai kruopštaus darbo. O nusikaltėliai vis įžūlėjo: preliminariais skaičiavimais, jų mėnesio pelnas sudarė apie dešimt tūkstančių litų. Tik šių metų sausį, tikrinant garažų masyvą Panevėžio rajone, sniege buvo pastebėti poros asmenų pėdsakai, vedantys iš automobilio į garažą, ir automobilio padangų žymės. Šios buvo identiškos toms, kuriomis važinėjo gaujos nariai. A. Maskoliūnas nutarė palikti pasalą ir stebėti minėtą garažą. Beveik visą naktį kone į ragą sušalę kriminalistai laukė išeinančių asmenų. Pagaliau paryčiais prie stebimo garažo privažiavo pareigūnams nežinomas „Audi“ markės automobilis. Jo vairuotojas kažko lūkuriavo. Netrukus atsidarė garažo durys, ir A. Maskoliūnas pastebėjo išeinančius du asmenis. Nuojauta neapgavo: paaiškėjo, kad tai tie patys laukti ir ieškoti gaujos nariai. Taigi slėptuvė nustatyta, žiedas apie nusikaltėlius užsidarė.

Vėl skubiai kviečiamas operatyvinis pasitarimas. Čia nuspręsta minėtą garažą stebėti kiaurą parą ir, pasirodžius gaujos nariams, juos sulaikyti. Vilkintys neperšaunamomis liemenėmis, su paruoštais koviniais ginklais kriminalistai išsislapstė pasalose – tikimybė, kad nusikaltėliai priešinsis, didžiulė. Kriminalistai supranta: kiekviena tokia operacija, jei netinkamai pasiruoši, gali būti paskutinė. Minutės slenka lėtai. Atrodo, laikas sustojo. Praeina dvi paros. Nusikaltėliai nesirodo. Pasaloje tvyro įtampa ir laukimas – „operai“ trečia para be miego. O nusikaltėliai, tarsi nujausdami, nesirodo. Gerokai vėliau, jau po sulaikymo, vienas jų prisipažins, kad tomis dienomis nuojauta kuždėjusi, jog kažkas gali būti blogai, todėl stengėsi iš namų neišeiti ...

Vėl skubiai sušauktame operatyviniame pasitarime nusprendžiama nebedelsti, sulaikinėti nusikaltėlius mieste. Dar viena operacija prasideda sausio 25-ąją, apie septintą vakaro. Tąkart Panevėžio Naujamiesčio g. buvo sulaikytas nusikalstamos gaujos lyderis dvidešimt penkerių metų Romas Vaitulionis. Pas jį rasti trys sandarūs plastikiniai maišeliai su kanapėmis. Beje, sulaikytas nusikaltėlis taip sutriko, kad nė savo pavardės nesugebėjo pasakyti. Beveik tuo pat metu Savitiškio g. sučiuptas kitas nusikalstamos gaujos narys Martynas Banys. Šis iš netikėtumo net į kelnes pridėjo. Jis turėjo 24 plastikinius maišelius su kanapėmis. Beje, ir vienas, ir kitas gaujos narys netruko atsigauti, mėgino juokauti – žinojo, kad pas juos tąkart aptikta nelabai daug kvaišalų, tad ir atsakomybė laukia nedidelė... Tuo tarpu trečiam bendrui pavyko pasislėpti. Bet A. Maskoliūnas ėjo va bank. Pas gaujos lyderį buvo rastas garažo raktas. Minėtas asmuo, kaip ir reikėjo tikėtis, dėjosi nieko nežinąs. Tuomet A. Maskoliūnas, pasiėmęs minėtą raktą, su sulaikytuoju nuvyko prie mums žinomo garažo. Čia sustojus tarnybiniam automobiliui, sulaikytasis išsižiojo iš nuostabos. Septynias valandas garaže buvo atliekama krata. Čia kriminalistai aptiko visa narkotinių ir psichotropinių medžiagų sandėlį: 323,2 g kanapių dervos (hašišo), 1735,6 g kanapių, 62,1 g heroino, 45,6 g MDMA („ekstazy“), 20,25 g amfetamino, taip pat svarstykles, svarelių, šaldymo įrangą (reikalingą, kad laikomi kvaišalai neprarastų kokybės) ...

Baudžiamoji byla gaujos nariams iškelta pagal LR BK 260 str. 3 d. – už neteisėtą labai didelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų gaminimą, perdirbimą, įgijimą, laikymą, gabenimą, siuntimą, pardavimą ar kitokį platinimą. Ir bausmė už tai nemaža – nuo 10 iki 15 metų nelaisvės. O A. Maskoliūnas tam sykiui lengviau atsikvėpė – operacija sėkmingai baigta.

Sėkmė lydėjo ir kitą šio pareigūno operaciją. Per ją sulaikyta narkotikų kontrabanda, kurios vertė juodojoje rinkoje – apie pusę milijono litų. Vėl dirbta kruopščiai ir ilgai.

Šių metų gegužės 11-ąją A. Maskoliūnas su kolegomis Saločių-Grenstalės poste patikrino automobilį „Škoda Felicija“, vairuojamą biržiečio Svajūno Vasylio (priklausiusio kažkada Biržus šiurpinusiai „pašto karvelių“ gaujai). Automobilis nebūtų atrodęs įtartinas, jei ne keistas jo vairuotojo elgesys: pastebėjęs kriminalinės policijos darbuotojus, vyriškis pradėjo nervingai muistytis, blaškytis. Tai nepraslydo pro budrią A. Maskoliūno akį. „Čia kažkas ne taip“, – nusprendė. Atrodytų, ir dokumentai tvarkingi, ir asmuo policijos neieškomas. Atidžiau įsižiūrėjęs į automobilį A. Maskoliūnas pastebėjo, kad šis, nors tuščias, atrodo lyg prikrautas. Aišku, kriminalistas nutarė automobilį kruopščiai patikrinti. Jo vairuotojas to akivaizdžiai nenorėjo – nebegalėjo nuslėpti nerimo. Pasitelkus Muitinės kriminalinės policijos darbuotoją su tarnybiniu šunimi, automobilyje buvo aptiktos keturios ne gamykliniu būdu padarytos slėptuvės. Jose rasta 90 polietileno paketų (iš viso – 23,235 kg) su narkotikais – hašišu.

Praėjusiųjų metų gruodį A. Maskoliūnas, gavęs operatyvinės informacijos, sulaikė dvidešimt dvejų metų panevėžiškį Aurelijų Stakę – buvo įtariama, kad šis asmuo verčiasi kvaišalų platinimu. Tąkart iš jo paimta 194,5 g kanapių dervos.

Šiemet balandį A. Maskoliūnas dalyvavo Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo vyriausiosios valdybos rengtame operatyviniame tyrime. Bendro darbo bei profesionalumo dėka buvo sulaikyti keturi vilniečiai, mėginę realizuoti „Sodros“ duomenų bazę.

2005 m. „Metų sekliu“ pripažintas Arūnas Maskoliūnas.

Atnaujinimo data: 2023-12-04