>

Paskutiniu metu nerimą vilniečiams kėlusių vadinamųjų žaibiškų vagysčių veikėjai ir iniciatoriai jau už grotų, vyksta parengtinis tardymas. Po ilgo, kruopštaus ir alinamo darbo vagių gaują sulaikė Vilniaus m. VPK KNTT komisaro Antonio Mikulskio vadovaujami kriminalistai. Padažnėjusius įsilaužimus į prabangias Vilniaus parduotuves žurnalistai pakrikštijo žaibiškomis vagystėmis. Komisaras A .Mikulskis šį pavadinimą vertina skeptiškai – anot jo, visi vagys „dirba" negaišdami. Minimos vagystės iš kitų išsiskyrė tuo, kad buvo vagiamos ne bet kokios prekės, o buvo įsilaužiama į prabangias parduotuves, nusikaltėliai veikė organizuotai, vieningai, buvo itin atsargūs ir puikiai išmanė pastatų apsaugos sistemas. Vagys, anot komisaro A. Mikulskio, buvo rimti, todėl demaskuoti grupę buvo nelengva.

Pirmosios tų asmenų įvykdytos vagystės registruotos 1998-1999 metais. Tuomet buvusios pavienės 2000-aisiais padažnėjo – pasitaikydavo po kelias per mėnesį. Tada ir paaiškėjo, kad vagia ta pati grupė. Gana greitai kriminalistai sužinojo ir jos narių pavardes, tačiau demaskuoti, įrodyti, kad įsilaužimas – jų darbas, nesisekė. Reikėjo vagis sulaikyti su įkalčiais, o kaip minėta, grupė dirbo profesionaliai, jos nariai buvo pasiskirstę vaidmenimis ir, nors sulaikytieji nebuvo baigę aukštųjų mokslų, savo amatą išmanė puikiai. Nors vagystės trukdavo 2-3 minutes, tiriantiems jas pareigūnams susidarė įspūdis, kad vagys dirbdavo neskubėdami, pakankamai sklandžiai, todėl galima buvo manyti, kad prieš pradėdami „darbą" jie kruopščiai išžvalgydavo, išanalizuodavo saugos tarnybų veiklą, apsaugos policijos galimybes. Šios vagių grupės veikla iš kitų išsiskyrė ir tuo, kad dažniausiai vogdavo iš parduotuvių, butų gyventojai nuo jų nukentėdavo kur kas rečiau. Nors, beje, grupė buvo sulaikyta kaip tik po vagystės iš buto Basanavičiaus gatvėje.

Padažnėjus žinomos gaujos vagystėms, Vilniaus m. VPK KNTT buvo sudaryta speciali grupė, kuri tyrė minėtas vagystes ir kaupė su jomis susijusią informaciją. KNTT pareigūnai lipdavo vagims ant kulnų, žinodavo apie kiekvieną jų įvykdytą nusikaltimą, tačiau suimti negalėdavo dėl įkalčių stokos. Kriminalistų darbas į priekį pasistūmėjo tik pakeitus taktiką. Mintis keisti įprasto darbo pobūdį kilo KNTT komisarui A. Mikulskiui: greta pareigūnų grupės, tiriančios vagių gaujos nusikaltimus, buvo sudaryta dar viena, slapta kriminalistų grupė, kuriai taip pat pavesta tirti žinomos gaujos „žygdarbius".

Apie šios grupės veiklą, be jos narių, žinojo tik Vilniaus m. VPK vyriausiasis komisaras E. Kaliačius, jo pavaduotojas J. Subačius ir komisaras A. Mikulskis. Kriminalinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje tai buvo dar nebandytas žingsnis, tačiau naujovė pasiteisino - po trijų mėnesių, gegužę, vagių grupė buvo sulaikyta. Kriminalistai, atliekantys slaptą pavedimą, ne tik stebėjo vagių gaujos veiklą: pareigūnai turėjo puikią galimybę susipažinti su neafišuojamu naktiniu sostinės gyvenimu.

Pritaikius naująją kriminalistų taktiką, vagių grupė su įkalčiais sulaikyta per parą. Grupei priklausė 10 žmonių, iš kurių septyni buvo suimti iš karto, kitiems pritaikytos kitos kardomosios priemonės. A. Mikulskio teigimu, tai didelė ir vieninga grupė, kuri nebendravo su kitomis gaujomis. Sulaikytos grupės nariai jauni 20-30 metų vyrai, tarp jų yra anksčiau teistų už vagystes, vienas - buvęs perspektyvus sportininkas, pasiekęs ryškių pergalių Europos čempionatuose. Pagrindinis visų vagysčių organizatorius policijai žinomas nuo 1989 metų ir vadinamas dabar vykdytų vagysčių pionieriumi. Tuomet jis iš Konarskio gatvėje buvusios valiutinės parduotuvės išnešė du vaizdo magnetofonus. Tais metais tokia vagystė buvo retenybė. Sulaikytas vagišius buvo greitai, tačiau baudžiamosios atsakomybės išvengė, nes jaunuoliui nebuvo nė 14-os metų...

2001 m. „Metų sekliu“ pripažintas Antoni Mikulskis.

Atnaujinimo data: 2023-12-04