2022-10-25

„Švilpukas saugo“: Lietuvos policija ir ,,Eoltas" prisideda prie saugumo keliuose

Išvengti susidūrimo su laukiniu gyvūnu kelyje gali padėti ir iš pirmo žvilgsnio net labai mažas daiktas – prie šoninio automobilio veidrodėlio lengvai priklijuojamas specialus ultragarsinis švilpukas. Gyvūnai, skirtingai nei žmonės, gali girdėti aukšto dažnio garsus, taip pat ir minėto švilpuko skleidžiamą ultragarsą.

Vykdant policinę prevencinę priemonę, spalio 25 dieną, tikrinamos vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant ir nesinaudojant laisvų rankų įranga), ir kiti pažeidimai, o akcijos „Švilpukas saugo“ atstovai 5-iose apskrityse (Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Utenos ir Alytaus) kartu su pareigūnais vairuotojams dalino saugumo priemones – ultragarsinius švilpukus. Šios priemonės aktualios ypač dabar, rudenį, kai migruojant gyvūnams vairuotojams šalies keliuose kyla didesnis pavojus. Tačiau nereikia pamiršti ir kitų saugos priemonių, apie kurias priminė kelių policijos pareigūnai. 

„Eismo įvykiai, į kuriuos patenka laukiniai gyvūnai – vis dar opi Lietuvos problema. Neretai, kai apgadinama transporto priemonė, nukenčia ir žmonės, ir gyvūnai. Didžiausia laukinių gyvūnų migracija vyksta pavasarį, gegužės mėnesį. Eismo įvykių padaugėjimas stebimas ir rudenį, ypač spalį, lapkritį bei gruodį, kada tamsusis paros laikas itin ilgas, o gyvūnai migruoja iš laukų į miškus“, – teigia Lietuvos kelių policijos tarnybos vadovas Vytautas Grašys.

Anot švilpukų gamintojų, ši prevencinė priemonė (ultragarsinis švilpukas) tampa veiksminga automobiliui pasiekus 30–50 km/val. greitį. Priklausomai nuo oro sąlygų, švilpukas veikia net 2 kilometrų atstumu. Vairuotojus nudžiugins ir tai, jog norint priemonę įmontuoti neprireiks specialių žinių ar įrankių – tam užtenka vos kelių minučių.

Pasak UAB „Eoltas“ komercijos direktoriaus Egidijaus Petrausko, nepaisant augančios ultragarsinių švilpukų paklausos, nemažai daliai vairuotojų tokia priemonė vis dar naujiena. Tad noras prisidėti prie saugesnių mūsų klientų – vairuotojų bei jų artimųjų – kelionių ir buvo viena pagrindinių priežasčių, paskatinusių inicijuoti akciją „Švilpukas saugo“. Jei šie specialūs švilpukai gali padėti išsaugoti žmonių gyvybes – juos verta išmėginti. Kiekviena beprasmė auka kelyje yra didelė netektis ne tik artimiesiems, šeimai, bet ir visai visuomenei.

Policijos pareigūnai primena, kad kelių eismo taisyklių reikia laikytis visada, kad svarbu pasirinkti saugų greitį ir būti budriam, ypatingai važiuojant miškingose, neaptvertose kelio atkarpose. Būtinai reikia stebėti kelio ženklus. Ten, kur yra ženklas ,,Laukiniai gyvūnai“, didesnė tikimybė, kad kelyje pasitaikys briedis, elnias ar stirna.

Eismo įvykių informacinės sistemos duomenimis, per pastaruosius šešerius metus susidūrimų su laukiniais gyvūnais daugėja. Nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2022 m. spalio 17 d. šalies keliuose iš viso įvyko 139 187 eismo įvykiai. Iš jų – 24 620 atvejai, kai transporto priemonių vairuotojai susidūrė su gyvūnais. 13 271 susidūrimas įvyko tamsiu paros metu. 169 įvykiai – įskaitiniai. 100 iš jų įvyko tamsiuoju paros metu. Šilalės, Ignalinos, Kupiškio, Ukmergės, Elektrėnų ir Varėnos rajonuose žuvo 6 žmonės (trys automobilių vairuotojai, dvi keleivės ir vienas pėsčiasis). Iš viso sužeisti 226 žmonės, iš jų – 24 nepilnamečiai. Daugiausia eismo įvykių įvyksta magistraliniuose (70 įvykių) ir krašto keliuose (49 įvykiai).

Prevencinę priemonę „Švilpukas saugo“ inicijavo ir ultragarsiniais švilpukais pasirūpino UAB „Eoltas“ kartu su įmonės verslo partneriais, valdančiais „febi“, „Bosch“, „Continental“, „Mahle“, „Yuasa“, „Ate“, „Van Wezel“, „Autofren“ prekių ženklus.

2022-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Gyvūnų gerovės metais.