Sulaikyti istorinio ir kultūrinio paveldo niokotojai (video)

Data

2018 01 31

Įvertinimas
0
2.JPG

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdyboje 2017 m. viduryje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, dėl Kultūros vertybių apsaugos departamento saugomo objekto – Pranciškonų vienuolyno ansamblio sugadinimo, pagal požymius nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 187 str. 2 d. (turto sunaikinimas ar sugadinimas, didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčių vertybių), 284 str. (viešosios tvarkos pažeidimas).

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad šio vienuolyno tvora yra darkoma grafičių piešėjų ‒ ant jos dažais yra vaizduojami piešiniai, užrašai, juos apipavidalinant, taip vandališkais veiksmais niokojant vienuolyno ansamblį. Vilniaus pranciškonų vienuolyno ansamblis yra Lietuvos istorinio ir kultūrinio palikimo dalis, todėl jo pastatų kompleksas yra įtrauktas į Kultūros vertybių apsaugos departamento Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, jis atviras visuomenei, sostinės svečiams. Nors Vilniaus miesto savivaldybė yra numačiusi leistinas grafičių piešimo vietas daugelyje sostinės vietų ir rūpindamasi sostinės įvaizdžiu pašalina vandališkus užrašus ‒ perdažo suniokotus plotus, bet tyrimo metu buvo surinkti duomenys leidžia teigti, jog asmenys sistemingai savo veiksmais demonstruoja nepagarbą tiek aplinkiniams, tiek aplinkai.

Ikiteisminio tyrimo kontrolė pavesta Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorams. Atliekant ikiteisminį tyrimą, identifikuotos asmenų, užsiimančių grafičių piešimu, grupės Vilniaus mieste ir apskrityje, nustatyti konkretūs asmenys, jų „tagai“, taip vadinami parašai, ir, suderinus ikiteisminio tyrimo veiksmus su prokuratūra, Vilniaus miesto apylinkės teisme buvo sankcionuota 13 procesinės prievartos priemonių, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 145 str. – kratos, įtariamųjų bei su jais susijusių asmenų gyvenamosiose vietose.

Š. m. sausio 30-osios rytą, pasitelkus gausias pareigūnų pajėgas buvo atliktos kratos. Jų metu buvo rasta galimai tyrimui reikšminga informacija: eskizai, piešiniai, nuotraukos, užrašai, kompiuteriai, mobiliojo ryšio telefonai, USB atmintinės. Šiuo metu ikiteisminio tyrimo pareigūnai pateikė pranešimus apie įtarimus 14 asmenų dėl turto sugadinimo, viešosios tvarkos pažeidimo. Tarp šių asmenų yra gerai vilniečiams žinomų užrašų autoriai, kaip „Solomon“, „Runch“, „Gigs“, „Quaz“, „Kree kree“ ir daugelis kitų. Artimiausiu metu bus sprendžiamas klausimas dėl kardomųjų priemonių įtariamiesiems skyrimo. Tokie grafiti piešiniai daro materialinę žalą tiek Vilniaus miesto savivaldybei, tiek Vilniaus miesto pastatų savininkams. Sulaikytų asmenų veiksmais padaryta materialinė žala šiuo metu skaičiuojama ir ji gali siekti ne vieną tūkstantį eurų. Manoma, kad sulaikomų asmenų gali būti ir daugiau.

Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas ir toliau skirs labai didelį dėmesį panašaus pobūdžio veikų prevencijai ir tyrimui, kadangi tokie neleistini veiksmai stipriai kenkia Vilniaus miesto prestižui.