2022-07-31

Pareigūnai dar kartą išgyveno skaudžius prisiminimus

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, Lietuvos kelių policijos tarnybos vadovas Vytautas Grašys, policijos antiteroristinių operacijų rinktinės "Aras" pareigūnai, policijos veteranai liepos 31 dieną, sekmadienį, prie Medininkų memorialo kartu su žuvusiųjų giminėmis ir artimaisiais, Lietuvos Respublikos Prezidento institucijos, Seimo ir Vyriausybės, Vidaus reikalų, Krašto apsaugos ir Finansų ministerijų, Muitinės departamento prie Finansų ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovais, pareigūnais ir atstovais išgyveno skausmingų prisiminimų kupinas valandas. Pagerbiant aukas iškilmingai padėtos gėlės Medininkų memoriale ir Vilniuje, Antakalnio kapinėse.

Iš septynių 1991 metais liepos 31 d. Medininkuose žuvusių krašto pareigūnų, du – Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Kelių policijos valdybos pareigūnai Juozas Janonis ir Algirdas Kazlauskas. Iki šiol Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai ir darbuotojai pamena skaudžią tragediją, kuri amžiams įsirašė į policijos istoriją. Ilgą laiką visi išgyveno juos kausčiusį nerimo, beprasmybės ir sunkumo jausmą, kuris užgulė kartu su žinia, netikėtai atskriejusia iš Lietuvos ir Baltarusijos pasienio, Medininkų posto. Kasmet tragedijos minėjime dalyvauja lemtingais 1991 metais Kelių policijos valdybai vadovavęs vyriausiasis komisaras Ramutis Oleka.

Nuo tos lemtingos 1991 metų liepos 31-osios, kai Sovietų Sąjungos omonininkai įvykdė išpuolį prieš Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Kelių policijos valdybos ir greitojo reagavimo rinktinės „Aras“ bei Vilniaus muitinės pareigūnus, šias institucijas sieja glaudesnis nei dalykinis darbinis ryšys – vieni kitus vadina „kraujo broliais“.

Visų žuvusiųjų vardai ir pavardės amžiams liks atmintyje: Juozas Janonis ir Algirdas Kazlauskas, Mindaugas Balavakas ir Algimantas Juozakas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius ir Ričardas Rubavičius. Išgyvenęs vienintelis pareigūnas – sunkiai sužeistas Tomas Šernas tapo legenda. Sekmadienį minėjime jis sakė, kad Medininkuose jie buvo dėl Laisvės ir kasmet vėl susirenka čia dėl to paties – dėl Laisvės.

„Nepavarkime daryti gerus darbus“, – kvietė visus Tomas Šernas.

Kiekvienais metais vyksta tradicinis estafetinis bėgimas Medininkai–Vilnius. Trasa simboliškai sujungia pareigūnų nužudymo vietą ir kapines, kuriose jie palaidoti. Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai 35 kilometrus lydi bėgikus.

Bėgikai Vilniuje, Antakalnio kapinėse, nužudytų pareigūnų palaidojimo vietoje, pabėrė saują žemės iš Medininkų. Tai kasmet atliekamas ritualinis veiksmas – simbolinis atminimo ir pagarbos ženklas.