2021-10-27

Minima Kriminalinės policijos diena

Spalio 27 d. - kriminalinės policijos diena. Ši diena Lietuvoje minima nuo 1931 metų. Ją minėtina diena paskelbė tuometis vidaus reikalų ministras pulkininkas Steponas Rusteika. Spalio 27-oji pasirinkta todėl, kad 1918 m. spalio 27 d. nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje buvo pradėtas kriminalinės policijos organizavimo darbas.

Tradiciškai ta proga renkamos geriausios metų bylos, apdovanojami metų sekliai.

Šiemet nugalėtojais tapo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariatoKriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorais, demaskavę vieną didžiausių nevaisingumo problemas sprendžiančių gydymo įstaigų, galimai neįtraukiant visų įvykusių ūkinių operacijų į įmonės buhalterinę apskaitą, tokiu būdu valstybės įgaliotoms institucijoms teikiant žinomai neteisingus duomenis apie pajamas, pelną, turtą ar jų panaudojimą. 2021-02-24 dalyvaujant 95 įvairių institucijų pareigūnams, buvo atliktos 24 kratos Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose, kurių metu išimta apie 500 000 eurų grynųjų pinigų, sulaikyta 13 asmenų, kuriems įteikti pranešimai apie įtarimus bei atliktos jų apklausos. Ikiteisminio tyrimo metu apribota įtariamiesiems priklausančio turto nemažiau kaip už 1 000 000 eurų. Ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia įtarti, kad klinikos direktorius, veikdamas  su finansų direktoriumi, pavaldiems darbuotojams, atsakingiems už kasos operacijų taisyklių laikymąsi, nurodė dalies iš fizinių asmenų gautų grynųjų pinigų neapskaityti kasos aparatu, ir taip veikiant, dalies už atliktas medicinines paslaugas gaunamų pajamų neatvaizdavo įmonės apskaitoje, nedeklaravo gautų pajamų bei neapskaičiavo ir nesumokėjo nuo jų priklausančių mokesčių. Tyrimo metu gauti duomenys leidžia įtarti, kad vadovo nurodymu, kiekvieną mėnesį darbuotojams buvo mokamas neoficialus darbo užmokestis, kuris būdavo paskaičiuojamas iš anksto, pateikiamas „vokeliuose“ ir neatvaizduojamas įmonės buhalterinėje apskaitoje. Taip pat įtariama, kad  klastojama darbuotojų darbo, bei atostogų apskaita žiniaraščiuose.

Antrąją vietą užėmė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai su tyrimu, kuris buvo realizuotas padedant Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ bei Vilniaus apskr. VPK Viešosios policijos valdybos mobilios kuopos pareigūnams. Visoje Lietuvoje vyko slaptos policijos sulaikymo operacijos veikiančių organizuotų nusikalstamų grupuočių narių atžvilgiu, ko pasekoje asmenims buvo inkriminuoti sunkūs bei labai sunkūs nusikaltimai, susiję su disponavimu narkotinėmis bei psichotropinėmis medžiagomis bei jų  realizavimu stambiu mastu, o taip pat ginklų ir šaudmenų nelegalia prekyba. 2019-2020 metais, po intensyvaus ir kruopštaus darbo Vilniaus policijos kriminalistai atliko 11 ikiteisminių tyrimų, kurių metu buvo nustatyti asmenys, priklausantys organizuotų nusikalstamų struktūrų atstovams, užsiimantys labai dideliais kiekiais narkotinių ir psichotropinių medžiagų, ginklų bei šaudmenų platinimu. 

Trečiąją vietą užėmė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (toliau – Kauno apskr. VPK KPONTV) pareigūnų tyrimas, kurio metu pavyko atskleisti ir identifikuoti tarptautiniu mastu veikusį nusikalstamą susivienijimą, ne vienerius metus vykdžiusį narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabandą stambiu mastu. Vienos iš neteisėtų medžiagų, kurias gabeno nusikalstamo susivienijimo nariai, MDMA arba kitaip vadinamųjų Ekstazy tablečių, kiekiai pribloškė net visko mačiusius pareigūnus. Tyrimas buvo pradėtas 2019 m.  Kauno apskr. VPK KPONTV gavus patikimos informacijos apie tai, kad vienoje krovinių pervežimo paslaugas teikiančioje įmonėje dirbantys asmenys galimai organizuoja ir gabena narkotinių medžiagų – kanapių kontrabandą. Pareigūnų gautais duomenimis, prisidengdami pervežimo paslaugas teikiančios įmonės veikla asmenys vilkikų puspriekabėse  įrengtose slėptuvėse slepia kanapes bei perveža jas iš Ispanijos į Vokietiją ir Nyderlandus. Gerai organizuotas tinklas galimai valdomas asmenų iš skirtingų valstybių, pirminius išvežimo taškus kontroliuojant Ispanijoje gyvenantiems lietuviams. 

Reikšmingiausiu Lietuvos kriminalinės policijos biuro tyrimu pripažintas policijos suduotas smūgis šešėliniam naudotų automobilių prekybos verslo sektoriui. 2020 m. spalio mėnesį po didelio masto ir sudėtingos teisėsaugos operacijos Lietuvoje buvo sulaikyta 16 organizuotoje grupėje veikiančių asmenų, įtariamų sukčiavimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu, dokumentų klastojimu, mokesčių vengimu ir kitų nusikalstamų veikų padarymu. Operacijos metu atlikta daugiau nei 60 kratų, jų metu rasti ir paimti nusikalstamos veiklos įrankiai – „juodosios buhalterijos“ dokumentai, buhalterinės apskaitos dokumentai, mobiliojo ryšio telefonai, kompiuterinė įranga, duomenų laikmenos, serveriai, grynieji pinigai ir kiti tyrimui reikšmingi daiktai ir dokumentai. Atliekant šiuos veiksmus operacijoje dalyvavo daugiau nei 120 policijos pareigūnų.