2021-11-25

Lietuvos policijos delegacija dalyvavo 89-ojoje Interpolo Generalinės Asamblėjos sesijoje

Lapkričio 23-25 d. Lietuvos policijos generalinio komisaro gen. Renato Požėlos vadovaujama delegacija dalyvavo 89-ojoje Interpolo (angl. International Criminal Police Organization - INTERPOL) Generalinės Asamblėjos sesijoje. Asamblėjos metu buvo svarstyti su Interpolo veikla susiję klausimai, taip pat vyko teminės diskusijos technologijų panaudojimo policijos darbe, vaikų apsaugos nuo seksualinio išnaudojimo internete ir kitais globalaus saugumo stiprinimo klausimais.

Interpolas – didžiausia tarptautinė policijos organizacija pasaulyje, jungianti 195 valstybes nares, kurių kiekvienoje veikia nacionalinis Interpolo biuras. 195-oji šalis – Mikronezijos Federacinės Valstijos – prisijungė prie Interpolo organizacijos šios Asamblėjos metu.
Pagrindinis Interpolo vaidmuo yra teikti pagalbą valstybių narių teisėsaugos institucijoms tiriant ir užkardant nusikalstamas veikas, palaikyti ir gerinti nacionalinių ir tarptautinių tyrimų vykdymą kovojant su tarptautiniu nusikalstamumu. 

Generalinė Asamblėja – aukščiausias Interpolo valdymo organas. Generalinę Asamblėją sudaro kiekvienos valstybės narės paskirti atstovai. Kiekvienais metais susitikę Generalinės Asamblėjos nariai priima svarbiausius sprendimus, susijusius su organizacijos politika, naujų valstybių narių priėmimu, darbo metodais, finansais, veikla bei programomis.

Generalinėje Asamblėjoje vyko rinkimai į Prezidento, Viceprezidentų, Vykdančiojo Komiteto bei Interpolo bylų kontrolės komisijos postus. Pirmą kartą per 30 narystės metų Lietuva turėjo kandidatą, pretenduojantį į Interpolo bylų komisiją. Naujuoju Interpolo prezidentu išrinktas Jungtinių Arabų Emyratų atstovas Ahmed Nasser Al Raisi.   

Asamblėjos metu Lietuvos delegacija susitiko su Interpolo Generaliniu Sekretoriumi Jurgenu Stoku. Su Generaliniu Sekretoriumi buvo aptartas Interpolo išnaudojimo politiniais tikslais klausimas. Generalinis komisaras R. Požėla priminė Sausio 13-osios bylos problematiką bei kitas galimo piktnaudžiavimo Interpolo kanalu apraiškas. Taip pat pažymėta, kad Lietuva iniciavo diskusiją ES lygiu dėl mechanizmo, užtikrinančio efektyvų keitimąsi informacija apie potencialias politinio persekiojimo bylas. Generaliniam Sekretoriui taip pat pasiūlyta ieškoti šiuolaikinių informacinių technologijų sprendimų, kurie įgalintų pačius asmenis, kurių atžvilgiu gali būti iškeltos politinio pobūdžio bylos ir paskelbtos paieškos, lengvai prieinamomis priemonėmis proaktyviai kreiptis į dedikuotą Interpolo bylų kontrolės komisiją (angl. Commission for the Control of INTERPOL’s Files). Interpolo Generalinis sekretorius patikino, kad dedamos pastangos Interopolo politiniam neutralumui užtikrinti ir pažymėjo, kad yra atviras diskusijoms apie naujų priemonių paiešką, kad piktnaudžiavimų siekiant politinių tikslų būtų išvengta. Sutarta, kad 2022 m. pradžioje J. Stokas apsilankys Lietuvoje išsamesnei diskusijai šiuo klausimu ir susitiks vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite.    

Galimo Interpolo kanalo išnaudojimo politinio persekiojimo vykdymui problematika buvo aptarta, o taip pat Lietuvos kandidatas į Interpolo bylų kontrolės komisiją buvo pristatytas dvišaliuose susitikimuose su Airija, Armėnija, Čekija, Estija, Graikija, Jungtine Karalyste, Latvija, Lenkija, Lichtenšteinu, Liuksemburgu, Moldova, Monaku, Nyderlandais, Norvegija, Pietų Korėja, Rumunija, Sakartvelu, Slovėnija, Suomija, Ukraina bei Vokietija.

2022 m. 90-oji, jubiliejinė Interpolo Generalinė Asamblėja vyks Naujajame Delyje, Indijoje.