2022-11-24

Lietuvoje lankosi Europolo direktorė (papildyta)

Lietuvoje viešinti Europolo direktorė Catherine de Bolle ketvirtadienį susitinka su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite, policijos ir kitų institucijų vadovais.

Susitikimo Vidaus reikalų ministerijoje metu bus aptarta nauja saugumo realybė ir naujų technologijų pasitelkimas kovojant su nusikaltimais. Bus kalbama apie Europos Sąjungos (ES) lygmeniu svarstomą naują reglamentą dėl seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos ir kovos su ja projektą. Šiame pasiūlyme numatoma įsteigti naują nepriklausomą instituciją – ES seksualinės prievartos prieš vaikus centrą.

Europolo vadovei ketinama pristatyti vykdomus Lietuvos policijos pokyčius, policijos veiklos aktualijas, policijos sąveiką su Europolu. 

Europolas yra Europos Sąjungos teisėsaugos agentūra, padedanti valstybių narių teisėsaugos institucijoms kovoti su sunkių formų tarptautiniu nusikalstamumu ir terorizmu.

Papildyta VRM informacija:

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitikime su Europolo vykdomosios direktorės Catherine de Bolle vadovaujama delegacija aptarė naująją saugumo realybę ir naujų technologijų pasitelkimą kovojant su nusikalstamomis veikomis.

Kaip teigia ministrė A. Bilotaitė, Europos Sąjunga pastaruosius kelerius metus susiduria su sudėtingais iššūkiais, kurie smarkiai pakeitė valstybių ir piliečių saugumo padėtį Europoje.

„Migracijos krizės, terorizmas, pasaulinė pandemija, hibridiniai ir kariniai išpuoliai mūsų kaimynystėje – tai skatina teisėsaugos institucijas daug aktyviau bendradarbiauti užtikrinant piliečių ir valstybės saugumą. Neabejotina, kad dėl pasikeitusios saugumo situacijos regione Europolo vaidmuo ateinančiais metais ir toliau augs, užtikrinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą, nustatant bendras grėsmes ir teikiant operatyvią paramą. Tai itin aktualu kovojant su nusikalstamomis schemomis, kurios pradėjo keltis į elektroninę erdvę ir tampa vis sudėtingesnės“, – pabrėžė ministrė A. Bilotaitė.

Ministrė A. Bilotaitė dėkojo Europolo direktorei už savalaikę pagalbą Baltarusijos hibridinės atakos akivaizdoje ir pažymėjo, kad į Lietuvą deleguotų Europolo pareigūnų indėlis yra vertinamas Lietuvos teisėsaugos institucijų.

Europolo vykdomoji direktorė užtikrino, kad pagalba Lietuvai bus teikiama tol, kol jos reikės, teigiamai įvertino bendradarbiavimą su Lietuvos institucijomis ir pažymėjo, kad aukštai vertina Lietuvos atstovų gebėjimus, įskaitant kibernetinio nusikalstamumo srityje. Vienam iš Europolo padalinių – Europos kibernetinių nusikaltimų centrui – vadovauja lietuvis Edvardas Šileris, prieš tai ėjęs Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojo pareigas.  

Ministrė pažymėjo, kad  turime neatsilikti nuo nusikalstamumo tendencijų, aktyviau vykdyti mokslinius tyrimus ir sparčiau vystyti dirbtinio intelekto naudojimąsi teisėsaugoje. Ministrės teigimu, siekiant, kad kova su elektroniniais nusikaltimais būtų veiksminga, teisėsaugai reikia specialių priemonių, patirties ir naujausių technologijų, o, taip pat labai svarbu glaudžiai bendradarbiauti su privačiuoju sektoriumi.

Susitikimo metu buvo pristatyta Lietuvos policijos struktūrinė reforma, kuria siekiama sukurti konceptualiai naują policijos įvaizdį ir priartinti policiją prie gyventojų ir jų poreikių, užtikrinant veiklos lankstumą ir greitą reagavimą į besikeičiančią aplinką ir kylančius naujus iššūkius. Tikimasi, kad pokyčiai padidins policijos veiksmingumą ir spartą bendradarbiaujant tarptautiniu lygmeniu.